آخرین خبرها
خانه / نگاهي به ايران / مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران

مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران

مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران

 – هدف
ماده ۱ – به منظور پشتیبانی از فعالیت های اقتصادی و برقراری ارتباط تجاری بین المللی و تحرک در اقتصاد منطقه ای و تولید و پردازش کالا ، انتقال فناوری ، صادرات غیرنفتی ، ایجاد اشتغال مولد و جلب و تشویق سرمایه گذاری داخلی و خارجی، صادرات مجدد ، عبور خارجی( ترانزیت ) و انتقال کالا ( ترانشیب ) به دولت اجازه داده می شود در شهرستان هایی که استعداد و توان لازم برای تحقق اهداف مذکور را دارند مناطقی را با عنوان منطقه ویژه اقتصادی ایجاد نماید.
تبصره ۱ – در مناطق ویژه اقتصادی که برای فعالیت های معین ایجاد شده اند ، تعیین محدوده جغرافیایی ، طرح جامع و کالبدی، نوع و حدود فعالیت مجاز هر یک از آنها به موجب این قانون و با پیشنهاد دبیرخانه و تصویب هیات وزیران خواهد بود .
تبصره ۲ – ایجاد مناطق ویژه اقتصادی جدید با تصویب مجلس شورای اسلامی خواهد بود .

مناطق آزاد

کیش

کیش در سال ۱۳۵۸ بر اساس مصوبه قانونی شورای انقلاب بندر آزاد اعلام گردید و از سال ۱۳۷۲ فعالیت آن با قانون چگونگی اداره مناطق آزاد منطبق گردید. ماموریت تعریف شده برای منطقه آزاد کیش در زمینه توریسم و گردشگری، تمرکز خدمات فرهنگی-رفاهی، صنایع پیشرفته، فن آوری اطلاعات، ایجاد بورس خدمات تجاری نفت و کالاهای نفتی و مرکزیت یافتن در زمینه نمایشگاه ها و همایش های بین المللی و منطقه ای تعریف شده  است.
منطقه آزاد کیش با مساحتی بیش از ۹۰ کیلومتر مربع درفاصله ۱۸ کیلومتری ساحل جنوبی ایران ( ۳۰۰ کیلومتری غرب بندرعباس ) قرار داشته و راه اصلی ارتباطی آن با داخل و خارج از کشور از مسیر هوایی است. فرودگاه بین المللی کیش یکی از فرودگاه های مجهز کشور بوده و روزانه علاوه بر پروازهای داخلی هواپیماهای زیادی مسافران ایرانی و خارجی را از این جزیره  به مقصد کشورهای دور و نزدیک خارج و یا از کشورهای دیگر به این جزیره وارد می کنند.
منطقه آزاد کیش با داشتن  بازار های شیک ،  هتل، هتل آپارتمان، متل و مهمانپذیر های متعدد با استاندارد بین المللی و نیز انواع امکانات تفریحی و ورزشی سالانه پذیرای حدود دو میلیون نفر گردشگر ایرانی و خارجی می باشد.

منطقه آزاد قشم
واقع در جزیره قشم با مساحت ۱۴۹۱ کیلومتر مربع واقع در دهانه تنگه هرمز در خلیج فارس
۳۰۰ کیلومتر از جزیره قشم به منطقه آزاد اختصاص داده شده است
منطقه مناسب برای ذخیره سازی کالا، ترانزیت و حمل و نقل مجدد به آسیای میانه و قفقاز با راه آهن و راه شوسه
منطقه مناسب برای تمامی صنایع و در هر رشته صنعتی
به علت داشتن کرانه های عمیق مناسب برای تآسیسات سوختگیری و ارائه خدمات به کشتی های اقیانوس پیما
دارای امکانات بالقوه برای صنایع بیوتکنولوژیک
در حال حاضر دارای یک مرکز پژوهش در زمینه تمامی انواع جلبک ها و محصولات دیگر دریایی برای تولید مواد اولیه غذایی، دارویی و آرایشی و صنایع وابسته
به علت نزدیکی به منابع نفت و گاز این منطقه برای فعالیت در تمامی رشته های صنعتی نفت و گاز و پتروشیمی و خدمات وابسته مناسب است
جنگلهای منحصر به فرد حرا و پرندگان مهاجر، اکوسیستم زیبایی را برای ایجاد مکانهای توریستی و جلب توریست ها فراهم کرده است

منطقه آزاد  تجاری-صنعتی چابهار

در سال ۱۳۷۰ بدون برخورداری از قانونی مشخص فعالیت خود را آغاز و طبق تصویب نامه شماره ۱۸۸۰۸/ت۲۸۵۷۴ه مورخه ۱۰/۴/۸۲ هیئت وزیران بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری نیز به این منطقه ملحق شدند. رسالت و ماموریت چابهار ترانزیت کالا، تجارت منطقه ای و مبدل شدن به بارانداز کالاها و مواد اولیه منطقه ای است.

.

این منطقه با مساحت ۱۴۰ کیلومتر مربع مشرف بر دریای عمان و متصل به سرزمین اصلی است
این منطقه ایمن ترین، کوتاهترین و ارزانترین محل ارتباط ترانزیت و حمل مجدد کالا از آبهای بین المللی به آسیای میانه و قفقاز است
در این منطقه تمامی فعالیت های صنعتی و بخصوص صنایع غذایی دریایی و از جمله پرورش و تکثیر لابستر و میگو فعالیتی ثمربخش و پایدار خواهد بود
یک سردخانه ۵ هزار تنی آماده ارائه خدمات ذخیره سازی سردخانه ای و نگهداری به فعالیت هایی نظیر صنایع مواد غذایی دریایی است

منطقه آزاد انزلی

منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی انزلی اهدافی نظیر: « عمران و آبادانی و ارائه خدمات عمومی ـ رشد و توسعه اقتصاد ـ جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی ـ ایجاد اشتغال سالم و مولد ـ تنظیم بازارکار وکالا ، تشویق تولید و صادرات کالا ـ ورود و حضورفعال در بازارهای منطقه ای و جهانی ـ جذب فناوریهای جدید وانتقال علم و دانش فنی به عوامل تولید داخلی همسو با توسعه علمی و فناوری جهان ـ تسریع در فرایندهای تجاری ، اقتصادی و فناوری (کاتالیزور) با ایجاد بستر مناسب جهت انجام آزمایشی طرح ها و تعمیم آن به سرتاسر کشور » که رسالت تعامل فعال با جهان ؛ منطبق با سند چشم انداز بیست ساله کشور را دنبال می نماید .

بندر انزلی به عنوان بزرگترین بندر جنوب دریای خزر و دارای سابقه طولانی ترابری کالا بین ایران و اروپا بوده است
در فاصله ۴۰ کیلومتری بندر انزلی، منطقه آزاد انزلی محلی مناسب برای ذخیره سازی، ترانزیت و حمل مجدد کالا به آسیای میانه است
به علت موقعیت جغرافیایی خود، این منطقه آزاد دارای منابع نیروی انسانی ارزان و ماهر برای فعالیت در صنایع کشاورزی و سایر خطوط تولید و فعالیت های تجاری است

منطقه آزاد ارس

طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲/۶/۱۳۸۲ به منظور تسریع در انجام امور زیر بنایی ، عمران و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی ،سرمایه گذاری و افزایش درآمد عمومی ، ایجاد ا شتغال سالم و مولد ، تنظیم بازار کار و کالا حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و ارائه خدمات ایجاد و در اواخر شهریور ماه ۸۳ آغاز به کار نمود.
منطقه آزاد ارس در شمالغرب ایران در نقطه صفر مرزی در مجاورت با کشورهای ارمنستان، آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان استقرار یافته است…

منطقه آزاد تجاری صنعتی اروند (آبادان-خرمشهر)

طبق مصوبه مجلس محترم شورای اسلامی در تاریخ ۴/۵/۸۳، تاسیس شد. این منطقه ، محدوده ای نزدیک شهرهای آبادان و خرمشهر – که اولی بدلیل تاسیس پالایشگاه آبادان در سال ۱۹۱۲ میلادی یکی از شهرهای بزرگ صنعتی کشور محسوب و دومی بدلیل وجود اولین بندر تجاری کشور از دیر باز دارای موقعیتی ممتاز نسبت به سایر نقاط و شهر های بندری کشور بوده است –  و همچنین جزیره زیبای توریستی مینو را در بر می گیرد.
منطقه آزاد اروند در شمال غربی خلیج فارس به وسعت بیش از ۱۶۵ کیلومتر مربع در محل تلاقی اروند رود و کارون و دارای مرز مشترک با کشورهای عراق و کویت می باشد. این منطقه از دیرباز به دلیل وجود آب شیرین رودهای کارون و اروند، امکانات حمل و نقل جاده ای ، ریلی و دریایی از مناطق مرزی و نفت خیز کشور بوده ومنجر به ایجاد اولین پالایشگاه نفتی خاورمیانه و بزرگترین بندر تجاری کشور شده است.
مهمترین مزیت های منطقه دستیابی سریع ، آسان و ارزان به بازارهای منطقه ای و جهانی از طریق جاده ، ریل ، دریا و هوا، تولید بیش از ۹۰ % برق آبی کشور در منطقه ، انرژی ارزان، امکان ترانزیت کالا به کشورهای منطقه، امکانات و تاسیسات زیربنایی صنعتی و شهر، فرودگاه بین المللی آبادان، بندرگاه ، بندر خرمشهر با ده اسکله فعال و قابل افزایش، شکل گیری بازارچه مرزی شلمچه جهت ورود و خروج کالا و مسافر، وجود پالایشگاه آبادان، وجود زیرساخت شبکه راهی وارتباطی ریلی درمنطقه و برخورداری از پتانسیل گسترش شبکه راه آهن، نزدیکی بندرامام و بندرماهشهر به منطقه آبادان و خرمشهر و ایجاد فرصتهای استفاده از تسهیلات بنادر فوق می باشد.

معرفی مناطق ویژه

 در حال حاضر ۱۷ منطقه ویژه اقتصادی در سراسر کشور کشور تاسیس شده  و انتظار می رود با نهایی شدن روند قانونی تشکیل ۲۳ منطقه پیشنهادی جدید، این مناطق نیز به جرگه مناطق ویژه موجود کشور بپیوندند.

مناطق ویژه اقتصادی جدید

 طبق قانون مصوب – ۴۹۲۸۸/۲۷۴ مورخ ۱/۸/۱۳۸۹ – مجلس شورای اسلامی به دولت اجازه داده است نسبت به ایجاد مناطق ویژه اقتصادی زیر اقدام نماید :

ردیف

نام منطقه

استان

۱

دوغارون

خراسان رضوی/تایباد

۲

رفسنجان

کرمان / رفسنجان

۳

بندرامام خمینی

خوزستان/ بندر امام خمینی (ره)

۴

بندر نوشهر

مازندران /نوشهر

۵

شهرکرد

چهارمحال و بختیاری / شهرکرد

۶

اسلام آباد غرب

کرمانشاه / اسلام آباد غرب

۷

مهران

ایلام /مهران

۸

سلماس

آذربایجانغربی / سلماس

۹

اترک

گلستان / اترک

۱۰

دامغان

سمنان /دامغان

۱۱

سمنان

سمنان /سمنان

۱۲

لامرد

فارس /لامرد

۱۳

جازموریان

کرمان / جازموریان

جوابی بنویسید